Search
Close this search box.

Mbahet në KUB leksioni i hapur nga Prof. Asoc. Maringlen Kasmi me temë: “Paradokse të historisë-nga liberator në agresor”

Detajet

📍Pranë ambienteve të Kolegjit Universitar të Biznesit është mbajtur sot leksioni i hapur nga Prof. Asoc. Maringlen Kasmi me temën: “Paradokse të historisë-nga liberator në agresor.

🗣Prof. Kasmi gjatë prezantimit të tij foli për luftën antifashiste të popullit shqiptar gjatë Luftës së Dytë Botërore, për forcat pjesëmarrëse dhe marredheniet midis tyre si dhe qëndrimin ndaj pushtuesve Nazi-Fashistë.

Ai theksoi se ishte fat që Shqiperia u rreshtua në koalicionin anti-fashist bashkë me Shtetet e Bashkuara 🇺🇸, Anglinë 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿dhe Bashkimin Sovjetik, vuri në dukje se historia pëseritet dhe agresioni rus ndaj Ukrainës🇺🇦 e dëshmon këte.

Ish-BRSS ishte nga vendet që mbajti peshën kryesore gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe për këtë arsye u quajt liberator por sot në shekullin e XXI-të me ate që po bën në Ukrainë është kthyer në agresor që po shkel rëndë të drejtat dhe liritë e një populli të pavarur duke cënuar rëndë rendin botëror.

😍Ju mirëpresim pranë KUB në të tjers leksione të hapura!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Ky sajt interneti përdor Cookies!

Duke klikuar “Prano të gjitha”, ju pranoni ruajtjen e skedarëve të personalizimit në pajisjen tuaj për të përmirësuar navigimin në faqe, për të analizuar përdorimin e sajtit dhe për të ndihmuar në përpjekjet tona të marketingut.