21 Shkurt dita ndërkombëtare e gjuhës amtare

Lajmet më të fundit

Kërko postime

Kërkimi i postimeve do të funksionojë vetëm kur ju të vendosni minimalisht 5 karaktere për rezultatin që keni kërkuar.

Kategoritë

Që nga viti 1999 kur UNESCO kishte shpallur 21 Shkurtin si ditën ndërkombëtare të gjuhës amtare, çdo vit gjithandej nëpër botë organizohen manifestime kombëtare e ndërkombëtare, me qëllim të ruajtjes dhe promovimit të gjuhëve amtare. Në vitin 2007 e njëjta ditë është pranuar nga Asamblea e Kombeve të Bashkuara.
Data 21 shkurt është caktuar për të përkujtuar ditën (1952) e vrasjes së të disa studentëve të Univesitetit Dhaka me origjinë Bengali, të cilët qenë vrarë nga policët Pakistanez derisa protestonin për të drejtën e gjuhës së tyre bengaleze.
Gjuha është pjesë e pandashme e identitetit të një populli. Me anë  të gjuhës shprehet shpirti dhe kultura e një populli. Gjuha e një porpulli, zhvillimi, e folura në jetën e përditshme, dashuria dhe promovimi ndaj saj tregon në fakt, kulturën që mbretëron brenda pjesëtarëve të atij populli dhe të asaj shoqërie.